Boşanma Davası Avukatı Rehberi 2023

//

Avukat Aytaç KINDIR

Günümüzde boşanma davası kararı alan kişiler boşanma davası avukatı şeklinde internet aramaları yaparak bilgi almak ve rehberi bulmak istemektedirler. Hiç kimse evlenirken ileride boşanabileceği ihtimalini hesaba katmaz. Boşanma da evlilik gibi hayatın bir parçasıdır. Boşanma davası tanımı itibariyle kötü bir anlam taşısa da kötü yönetilen evliliklerde veya eşlerin sorunlarını çözemedikleri, çıkmaza girdikleri, birbirlerine zarar vermeye başladıkları aşamada tarafların kendi hayatlarına daha sağlıklı ve mutlu devam edebilmeleri açısından bir imkân olarak görülmelidir. Kişilerin boşanma kararı aldıkları aşamada bir boşanma avukatı aracılığı ile danışma hizmeti almaları bizce çok önemlidir.

Boşanma davası avukatı ile çalışmak isteyen kişiler, bu avukat arayışlarında çok kararsızlık yaşamaktadırlar. Sürecin kendisi açısından ne kadar önemli ve şahsi olduğunu bildiğinden en iyi avukat ile en kısa sürede boşanmak istemektedirler. Boşanma avukatı arayışı kişiler açısından zorlayıcı ve kafa karıştırıcı olmaktadır. Tarafların bu aşamada daha rahat ve emin bir şekilde karar verebilmesi için boşanma davası avukatı ararken dikkat edilmesi gereken konularda rehber olması amacıyla bu içeriği hazırlamış bulunmaktayız.

Avukatın boşanma davası tecrübesi var mı?

Boşanma avukatı ile anlaşmak size önemli bir ameliyatı gerçekleştirecek doktoru seçmek gibidir. Hiç kimse daha önceden başarılı tecrübeleri olmayan birisi ile çalışmak istemez. Boşanma davaları özü itibariyle kişiler açısından yıpratıcı süreçlerdir. Bu aşamada insanlar duygusal olarak çok ağır bir yükün altındadırlar. Kişinin bir de bu alanda tecrübesi olmayan bir avukat ile çalışması durumunda üzerine alacağı yük daha da artacaktır.

Boşanma davası avukatının müvekkili ile iletişimi çok önemli midir?

Danışma aşamasında iken muhakkak birden fazla avukat ile görüşme sağlayın. Bu görüşmelerin yüz yüze olmasına büyük önem gösterin. Sonuçta bu davanın asıl tarafı sizsiniz. Avukatınızla yapacağınız ilk görüşmede kendisinin sizinle ilgilenmesi, sorunlarınızı gerçekten anladığınızı hissettirmesi çok önemlidir. Türkiye’de açılan boşanma davası ilk derece yargılaması açısından ortalama 2 yıl sürdüğü hesaba katıldığında; davanız devam ettiği bu uzun süre zarfında avukatınızla da iletişiminiz sağlıklı bir şekilde devam edeceğinden emin olmalısınız.

Avukatın boşanma davasında rolü ne olmalıdır?

Anlaşacağınız avukatın problem çözme yeteneğinin olup olmadığını basitçe de olsa inceleyin. Duruşmalarda veya karşı tarafla iletişimde sizin gözünüzü boyamak maksadıyla “saldırgan” bir görüntü veren ancak sizin menfaatinizi birinci sıraya koymayan kişilerden hizmet almayın. Avukatın boşanma davasındaki asıl rolü sizin menfaatinizi gözetmektir. Bu duruşma esnasında olabileceği gibi duruşma harici görüşmelerde de olabilir. Avukatınızın karşı tarafla doğru iletişimi kurması neticesinde elde ettiğiniz sonuca daha hızlı bir şekilde kavuşabileceğinizi ve hayatınıza devam edebileceğinizi unutmayın.

Boşanma davasının açılacağı mahkemeye yakın konumda avukat tutmak gerekli midir?

Boşanma avukatının fiziki adresi nerede olursa olsun Türkiye’de herhangi bir adliyede boşanma davası açmasının önünde bir engel bulunmamaktadır. Davanın tarafı olan siz dilediğiniz ikamette olan bir avukatla anlaşıp davanızı takip ettirebilirsiniz. Günümüz itibariyle birçok mahkeme evrakının dijital ortamda görüntülenebildiği ve UYAP adı verilen platformdan tüm evrakların sunulabildiği hesaba katıldığında bu genel dava süreci açısından olumsuzluk teşkil etmeyecektir. Ancak avukatınızın ikametinin davanın açıldığı mahkemeye yakın olması durumunda bir takım avantajlarınızın olacağının da farkında olmalısınız. Bunlardan ilki, avukatınızın o civarda olması sebebiyle birçok diğer davasının da o adliyede olacağı hesaba katılmalıdır. Avukatınızın adliye personelinin, mahkeme hakimlerinin tavırlarını ve adliyede ki genel işleyişi önceden bileceği ve bunun da davanıza olumlu yansıyacağını bilmeniz gerekmektedir.