İstanbul Ceza Avukatı

Bir ceza davası ile muhatap olan kişiler “İstanbul Ceza Avukatı” ve “Ağır Ceza Avukatı” adı altında araştırmalar yapmaktadır. Yasal hükümler uyarınca herhangi bir avukatın kendisini bu unvanlarla tanımlaması mümkün değildir. Bir avukat kendisine teklif edilen herhangi bir işi alıp almamakta serbesttir. Bu sebeple, yalnızca ceza davası almayı tercih eden ve bu alanda uzmanlık geliştiren avukatlar halk arasında “Ağır Ceza Avukatı” ve “Ceza Avukatı” olarak adlandırılmaktadır.

Bu yazımızda İstanbul Ceza Avukatı Avukat Hakan Taştemir tarafından ve ceza hukuku alanında avukatlık hizmeti alırken bilmeniz gereken önemli konulardan bahsedeceğiz. Yazımızı okumayı tamamladığınızda gönül rahatlığıyla kendinize uygun bir avukat ile anlaşabilecek bilgiye sahip olacağınızı düşünüyoruz.

İstanbul Ceza Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Ceza avukatı, kişilerin müşteki, şüpheli veya sanık olduğu dosyalarda onları temsil eder. Ceza davaları asliye ceza mahkemesi ve ağır ceza mahkemesinde görülür.

10 yıldan fazla hapis gerektiren suç işleyenlerin yargılanması ağır ceza mahkemelerinde yapılır. Müebbet hapis cezaları, adam öldürme, örgütlü suç işleme, zimmete mal geçirme, rüşvet, irtikap, yağma, hileli iflasa sebebiyet verme gibi tüm suçlar ağız ceza tarafından görünen bazı davalardır.

Bunların haricinde kalan suçlar, asliye ceza mahkemelerinde görülür ve sonuca bağlanır. Ceza muhakemesi kapsamına giren bu dava ve iş türleri şu şekildedir;

 1. Kişisel Verileri Hukuka Aykırı Olarak Ele Geçirme Cezası
 2. Hakaret Suçu ve Cezası
 3. Ölümlü Trafik Kazasına Sebebiyet Verme ve Cezası
 4. Yaralanmalı Trafik Kazasına Sebebiyet Verme ve Cezası
 5. Uyuşturucu Suçu ve Cezası
 6. Göçmen Kaçakçılığı Suçu ve Cezası
 7. Zimmet Suçu ve Cezası
 8. Özel Belgede Sahtecilik Suçu ve Cezası
 9. Resmî Belgede Sahtecilik Suçu ve Cezası
 10. Cebir Suçu ve Cezası
 11. Tehdit Suçu ve Cezası
 12. Şantaj Suçu ve Cezası
 13. Dolandırıcılık Suçu ve Cezası
 14. İnsan Ticareti Suçu ve Cezası
 15. Yağma Suçu ve Cezası
 16. İrtikap Suçu ve Cezası
 17. Rüşvet Suçu ve Cezası
 18. Cinsel Taciz Suçu ve Cezası
 19. Reşit Olmayanla İlişki Suçu ve Cezası
 20. Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu ve Cezası
 21. Çocukların Cinsel İstismarı Suçu ve Cezası
 22. Cinsel Saldırı Suçu ve Cezası

Ceza avukatının baktığı dava ve iş türleri yalnızca bununla sınırlı değildir. Müvekkilin talebi ve ihtiyacı doğrultusunda başka hizmetler de verilebilmektedir.

İstanbul Ceza Avukatı Hangi Hizmetleri Verir?

Ceza mahkemeleri ve ceza işlerinde avukat olarak görev alan bir kişinin hizmetini özenle yapması gerekmektedir. Alanına giren işler de araştırma yapmalı ve kendini geliştirmelidir. Ceza kanunları ile ilgili tüm yasal hükümlere hakim olması gerekmektedir. Bir avukatın ceza alanına giren işlerde müvekkiline vereceği hizmetler şunlardır;

1.      İstanbul Ağır Ceza Avukatı Hizmeti

 1. Sanık savunmalarının incelenmesi ve hazırlanması,
 2. Ağır Ceza Mahkemesi nezdinde Tutukluluk kararına itiraz edilmesi,
 3. Cezaevi ziyareti,
 4. Ağır Ceza Mahkemesi nezdinde Adli kontrol kararına itiraz edilmesi,
 5. Ağır Ceza Mahkemesi duruşmalarına katılım sağlanması,
 6. Müşteki taraf vekili ise müşteki beyanının hazırlanması,
 7. Ağır Ceza Mahkemesine tanık listesinin sunulması,
 8. Tahkikatın genişletilmesi yönünde talepte bulunulması,
 9. Müsadere kararına itiraz edilmesi
 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kesin süre içerisinde eksikliklerin giderilmesi

2.      İstanbul Asliye Ceza Avukatı Hizmeti

 1. Sanık savunmalarının incelenmesi ve hazırlanması,
 2. Asliye Ceza Mahkemesi nezdinde Tutukluluk kararına itiraz edilmesi,
 3. Cezaevi ziyareti,
 4. Asliye Ceza Mahkemesi nezdinde Adli kontrol kararına itiraz edilmesi,
 5. Asliye Ceza Mahkemesi duruşmalarına katılım sağlanması,
 6. Asliye Ceza Mahkemesine delil listesinin sunulması,
 7. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen kesin süre içerisinde eksikliklerin giderilmesi

3.      Soruşturma Avukatı Hizmeti

Şahsınıza yöneltilen bir suçun olması halinde soruşturma sürecine başlanılır. Soruşturma süreci kural olarak gizli, yazılı ve hızlı bir şekilde yapılır. Bu süreçte dava açılması için yeterli kanıt olup olmadığına karar verilir. Ayrıca dikkate alınması gereken deliller, belge ve bilgiler de soruşturma aşamasında toplanır.
Dava açılması için yeterli sebep yoksa veya delil yetersizliği varsa, bu aşamada savcılar; “kovuşturmaya gerek yok” ya da “takipsizlik” kararı verebilir.

 1. Sanık veya müşteki avukatı olarak kolluk nezdinde ifadeye katılmak,
 2. Savcılık dosyasını incelemek
 3. Dosya ile ilgili müşteki veya şüpheliyi bilgilendirmek
 4. Tutukluluğa Sevk durumunda Sulh Ceza Hakimliği sorgusuna katılmak

İstanbul Ceza Avukatı Tavsiyesi

Ceza davalarında avukatın önemi oldukça büyüktür. Kişi her ne kadar haklı da olsa delilleri hukuka uygun bir şekilde sunamaz ve kendini savunamazsa davanın kaybedilme ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle bireyler davalarda ve hukuk süreçlerinde bilgili, profesyonel ve deneyimli avukatlar ile anlaşarak kendilerini savunmak ve tavsiye almak isterler. Ancak kişilerin avukat seçimi yaparken dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Söz konusu noktalara dikkat ederek davanın başarılı bir şekilde sürdürülmesi sağlanabilmektedir.

Ceza avukatı seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bazı avukatlar davayı kazanacaklarını garanti etmektedirler. Ancak bu çok olası bir durum değildir. Hiçbir avukatın davayı kazanabileceğinin bir garantisi yoktur. Bu nedenle davayı yüzde yüz kazanacağını iddia eden avukatlara kuşku ile yaklaşmanız gerekmektedir. Çünkü avukatların davanın sonucu ile ilgili garanti vermeleri kesinlikle yasaktır. Kanunlar gereği dava gidişatı avukatın iddiasını çürütebilmektedir. Kısacası davanın %100 kazanılacağını ifade eden avukatlardan uzak durmanız gerekmektedir.

İstanbul En İyi Ceza Avukatı

Kişiler çoğunlukla “En iyi ceza avukatı” ile çalışmak istemektedirler. Bir kişi hakkında ceza soruşturması veya ceza davası açılması o kişinin yaşantısını ve ruh halini ciddi anlamda etkilemektedir. Sonuçları açısından bakıldığından da kişilerin bu ruh haline bürünmesi oldukça doğaldır. “En iyi ceza avukatı” arayışında olan kişiler şunlara dikkat etmelidir;

 • Yasal olarak avukatların bu şekilde unvan kullanması yasaktır.
 • Kişilerin mevcut davası hakkında bilgisi olan avukatları tercih etmesi gerekmektedir.
 • Kazanacağını garanti eden avukatlara şüphe ile yaklaşılmalıdır.
 • Avukata, mevcut dosyanız ile ilgili daha önceden deneyimi olup olmadığını sorun.
 • İletişiminizin sağlıklı ve güçlü olduğu avukatlar ile çalışmayı tercih edin.

Tecrübeli Ceza Avukatı

Tecrübeli ceza avukatı, ilgili olduğu alanda hem akademik hem de mesleki olarak kendini geliştirmiş olan avukattır. Avukatın ceza alanında ki tecrübesi, sizin uyuşmazlığınızın hızlı ve olumlu bir şekilde çözümü noktasında size fayda sağlayacaktır.

İstanbul Ceza Avukatı Ücret Tarifesi 2023

Avukatlık Asgari Ücret tarifesi her sene resmi kurumca belirlenmektedir. Bahsi geçen ücret tarifesi tavsiye niteliğindedir. Avukatlık ücreti her yıl barolar tarafından belirlenen bir ücret tarifesine göre belirlenir. Baroların belirlediği ücretler geçimini avukatlık mesleği ile sağlayan meslek erbabının haklarını korumayı hedefleyen ve alt limitleri ifade eden bir tarifedir. Bu tarifede yer alan değerler tamamen tavsiye niteliğinde olup avukatların müvekkillerinden talep edeceği ücretler değişkenlik gösterebilmektedir. 2023 – 2024 yılı için Türkiye Barolar Birliği tarafından yayınlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre asgari ücretlerden bazıları aşağıdadır:

İş Türü Tarife Uyarınca Belirlenen Ücret Tutarı 2023
Ağır Ceza Davası Avukat Ücreti 29800 TürkLirası (yirmidokuzbinsekizyüzTürkLirası)
Asliye Ceza Davası Avukat Ücreti 17900 TürkLirası (onyedibindokuzyüzTürkLirası)
Soruşturma Süreci Avukat Ücreti 5300 TürkLirası (beşbinüçyüzTürkLirası)

İstanbul Ceza Avukatı İletişim

Avukat Hakan Taştemir telefon veya online olarak WhatsApp ile danışabilirsiniz. https://g.page/anadoluavukat adresinden ofisimize yol tarifi alarak bizi büromuzda da ziyaret edebilirsiniz. İletişim sayfamızdan ya da WhatsApp butonuyla bize ulaşın. Buna ek olarak Instagram avukata sor linkini kullanarak bize Instagram’dan da ulaşabilirsiniz.

İstanbul Ceza Avukatı
İstanbul Ceza Avukatı

Sık Sorulan Sorular

Kendinizi nasıl savunabilirsiniz?

Aleyhinize bir soruşturmanın söz konusu olması halinde kendinizi savunma hakkınız da otomatik olarak başlar. Yöneltilen suçlama nedeniyle hukuktan doğan hakların savunulması açısından ceza avukatından yardım talep edebilirsiniz. Ancak ortada bir suçlama olmaksızın hürriyeti tahdit edici (özgürlük kısıtlayıcı) bir durumun oluşması halinde de, kanunen kendinizi koruma hakkınız söz konusudur. Böyle bir durumda, ifadeye avukatın çağrılması ve avukat olmaksızın ifade vermeyeceğinize yönelik beyan hakkı kullanılabilir. Ceza avukatı, hakkınızdaki iddiaların her aşamasında savunmanızı yapma hakkına sahiptir. Şüpheli olduğunuz durumdan, sanık olarak yargılandığınız tüm süreçlerde, hukuktan doğan hakların korunmasını sağlar.

Soruşturmanın gizli olması ceza avukatını engeller mi?

Genel bir prensip olarak, her soruşturma gizlidir. Ancak bu gizlilik, şüpheli veya şüphelinin avukatı için geçerli bir gizlilik değildir. İlgili davaya konu olmayan kişilere dair bir gizliliktir. Soruşturma gizliliği nedeniyle avukatın iddianameyi görmesi engellenemez. Mahkeme tarafından verilen kısıtlama kararları olması halinde avukatın kısıtlanan evrak veya dosyanın tümünü görmesi mümkün olmayabilir. Ancak soruşturmanın gizliliği öne sürülerek, evraklara erişim engellenemez.

İstanbul Ağır Ceza Avukatı iddianameyi ve dava dosyasını inceleyebilir mi?

Avukatlar şüpheli veya sanığın haklarını savunmak üzere vazifelidir. Avukatların, avukatlık haklarından doğan kazanımları bulunmaktadır.
Şüpheli veya sanığın savunmasının doğru bir şekilde yapılması için haklarındaki iddialara vakıf (hakim) olunması gerekir. Bunun için de avukatlar kanunların verdiği yetkiyi sonuna kadar kullanarak; sanık ve şüpheli hakkındaki tüm delilleriiddialarıvideo kayıtlarını inceleme hakkını kullanabilir.
Her ne kadar bazı davalarda, avukatların delillere erişimlerine sınırlama konulsa da, ceza muhakemesi kanununca kısıtlamanın getirilmesi savunma hakkını zedelediğinden kabul edilemezdir.

Ceza avukatına vekalet verilmesi gerekir mi?

Bir ceza avukatının şüpheli ve sanık hakkındaki savunmasını yerine getirmek veya hakkındaki iddiaları öğrenmek amacıyla iddianameyi görmesi için bir vekaletnameye ihtiyacı söz konusu değildir.
Ancak, sanık ve şüpheli için hazırlanan dosyadaki evrakların kopyasını temin edebilmek, vekaletname ile mümkündür. Şüpheli hakkındaki yakalama, tutuklama gibi kararların alınmasından sonra ceza avukatı, haklarınızdan haberdar olmanızı sağlayacak ve bunların etkin şekilde kullanımı için ise, gereken adımları atacaktır.

Tutuksuz yargılama beraat ettirir mi?

Bu konuya dair yanlış birtakım algılar söz konusudur. Bir kişinin tutuklu olarak yargılanması, bir ceza infaz uygulaması değildir.
Kişinin delilleri karartma şüphesinin olması halinde veya sanığın kaçma ihtimalinin önüne geçmek üzere verilen karardır. Bu karar, kişinin ceza almasını gerektirmez. Yapılan yargılama sonucunda sanığın haklı görülmesi halinde beraat etmesine karar verilebilir.
Tutuksuz yargılanan kişinin tutuklanma veya tutuklanmama gibi bir garantisi söz konusu değildir.
Tutuklanmadan yargılanan kişi davanın neticelenmesi ve hakkında infaz kararının alınması ile infaz kurumuna sevk edilir. Bazı kişilerin tutuklu olarak yargılanmasından dolayı kişinin suçlu olduğunun düşünülmesi veya bu yöndeki algılar, tamamen yanlıştır.

“İstanbul Ceza Avukatı” üzerine 2 yorum

 1. Selamun aleykum, Beykoz 4.asliye cezada 2016 yılında açma, kesme,işgal ve faydalanma iddiasıyla açılan davanın yapılan yargılaması sonucu 8 kardeş ayrı ayrı 2 şer yıl 2 şer ay ceza aldık ve ne yazıktır ki bu hafta açık ceza evlerine girdik çıktık.
  Yargılama boyunca 1.derece ve istinafta davacı orman iddia ettikleri alanın “kesinleşmiş kadastro tutanaklarını”getirmedi.
  Aksine bizler bahse konu yerin “Maliye hazinesine kayıt” belgesi ile İstanbul milli emlak müdürü ıslak imzasıyla “ormandan çıkma Maliye hazinesine kayıtlı ” yer olduğunu ispatlayan vb. belgeler ile Bölgenin 1950’li yıllardan beri deden babaya babadan bizlere intikal eden yer olduğunu belgeleyen evraklar ile birlikte sahanın imar ve ihyasını ceddimizin yaptığının delilleriyle birlikte biz 8 kardeşin hiç birinin suç isnad edildiği tarihte çok farklı yerlerde olduğumuzun delilleriyle sunduğumuz halde hiç bir indirim uygulanmadan yukarıda belirtilen cezayı verdiler.
  Üzülerek ifade edeceğim ne yazık avukatımızın bizi etkin temsil etmediği kanaatindeyiz.
  Açık cezaevine teslim olurken hiçbirimizin yanında değildi.
  Avukatımıza kuruş borcumuz yok. Yaptığı masraflar dahil.
  Bu davada gelinen aşama hukuki hakkımız benim şahsi araştırma ve incelemem “Anayasa mahkemesine bireysel başvuru ” sonrası (İnşeallah gerek olmaz) AİHM gerekirse orayada gideriz.
  Kabul ederseniz sonrasındaki tazminat davaları dahil beraber yürürüz.

  Yanıtla
 2. dini kullanarak insanları dolandırıyorum
  pişman değilim
  ama teslim olmak istiyorum
  işim medyumculuk ve serbest meslek

  Yanıtla

Yorum yapın