Ölümlü Trafik Kazası Cezaları (2023 Güncel)

//

Av. Hakan Taşdemir

Trafik kazaları ülkemizde ve dünyada insan ölümlerine neden olan başlıca etkenlerden bir tanesi olurken ölümlü trafik kazası cezası 2022’de insanların en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Her gün trafikte seyreden milyonlarca araç ve milyonlarca sürücü çeşitli nedenlerle kazalara karışırken hem kendi canlarını hem de diğer sürücülerin canlarını riske atabilmektedirler.

Trafik kazaları sonrasında ortaya çıkan ölüm, yaralanma veya sakatlanma durumları bireylerin yaşamını ciddi anlamda olumsuz etkiler. Üstelik söz konusu olumsuzluk sadece bireyin kendisini değil aynı zamanda ailesini de etkilediğinden maddi ve manevi tazminat gündeme geliyor. Tazminatın yanı sıra karşı tarafın ölümüne neden olan kimseler açılan adli davalar sonrasında hapis cezası da kaçınılmaz olur. Siz de ölümlü trafik kazası cezası 2022 ile ilgili detayları öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam ederek kafanızdaki soru işaretlerine cevap bulabilirsiniz. Bu konuda bize danışmak isterseniz avukata sor sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

avukata sor
Avukata Sor | Trafik Kazası Cezaları

Ölümlü Trafik Kazalarında Verilen Cezalar

Ölümlü bir trafik kazasına karıştığınızda nasıl bir ceza ile karşılaşacağınızı merak ediyorsanız öncelikle süreç ile ilgili nasıl bir yol izleneceğini bilmeniz elzemdir. Trafik kazası yaşandıktan hemen sonra dava açmak adına Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurmanız gerekir. Bu dava ile ilgilenen mahkeme hem ikamet adresinizdeki Asliye Hukuk Mahkemesi hem de davanın gerçekleştiği yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesi’dir.

Trafik kazasında ölüm meydana gelmişse dava Asliye Hukuk Mahkemesi yerine Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılır. Bu davalarınız için bir ceza avukatı ile görüşebilirsiniz. Açılan mahkeme sonrasında dava süreci gerçekleşir. Ancak hemen belirtmek gerekir ki dava sonunda kişiye verilebilecek en ağır ceza 7 yıl olarak belirlenir. Trafik kazasının gerçekleşme durumuna ve sürücünün kusuruna bağlı olarak değişen cezalar davadan davaya farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle ölümlü trafik kazasına karıştığınızda alacağınız cezanın X yıl olarak belirlenmesi imkansızdır.

Alkollü Ölümlü Trafik Kazası Cezaları

Ölümlü bir trafik kazasına karıştığınızda kazanın hangi şartlar altında gerçekleştiği ve kusurlu olanın kim olduğu ile alakalı değerlendirmeler yapıldıktan sonra sürücüye verilecek olan ceza belirlenir. Bu anlamda alkollü trafik kazasına karışmak ve alkollü sürücünün neden olduğu ölümlü trafik kazalarında cezaların çok daha ağır olduğunu ifade etmek gerekir.

Alkol; insanın bilinç kaybı yaşamasına ve normal vücut fonksiyonlarını yerine getirememesine neden olan oldukça etkili bir unsurdur. Sürücülerin reflekslerini yavaşlatan ve görme kaybı yaşamasına neden olan alkolün, ölümlü trafik kazası yaşanması durumunda sürücünün kusurunu arttırdığından daha ağır cezanın verilmesi gerektiği düşünülür. Bu anlamda alkollü ölümlü trafik kazası cezaları bireyler için daha uzun süreli hapis cezası anlamına gelebilecektir.

Ölümlü Trafik Kazası Cezaları - Hukuki Bilgiler - Avukat Hakan Taştemir
Ölümlü Trafik Kazası Cezaları – Hukuki Bilgiler – Avukat Hakan Taştemir

Somut olayın kendi özelinde değerlendirilmesi gerektiği inancı ile yapılacak açıklamalarda alkollü ölümlü trafik kazasına karışmanın genel bir cezası olmadığını söylemek şarttır.

Ölümlü Trafik Kazası Cezası Paraya Çevrilir mi?

Ölümlü trafik kazalarında kişiye verilecek olan cezanın kaç yıl olacağı veya nasıl takdir edileceği ile ilgili nihai karar mahkemece verilse de bireylerin kafasını kurcalayan en önemli sorulardan bir tanesi de ölümlü trafik kazası cezası paraya çevrilir mi olur. Bir trafik kazasına karıştıktan sonra aldığınız uzun veya kısa süreli hapis cezasının paraya çevrilip çevrilemeyeceği ile ilgili düzenleme Türk Hukuk Sistemi’nin ilgili maddelerinde yapılmıştır. Bu anlamda trafik kazası ile ilgili verilecek cezanın paraya çevrilip çevrilemeyeceği durumu iki şekilde değerlendirilir.

Ölümlü trafik kazasında kusurunuzun niteliği cezanın paraya çevrilip çevrilemeyeceği üzerinde etkilidir. Bu anlamda aldığınız cezanın süresi ne olursa olsun trafik kazasında taksirli iseniz cezanız her şekilde adli para cezası şeklinde düzenlenebilir. Burada hesaplama aldığınız ceza gününün mahkemece belirlenen birim gün ücreti ile çarpılması şeklinde olur. Mahkemede sergileyeceğiniz iyi hal taksitlendirmek ve ödeme konusunda kolaylık elde etmenize yardımcı olur.

Trafik kazasında kusurunuzun fazla olması yani kazayı kasten işlemiş olmanız durumunda alacağınız ceza miktarı cezanın paraya çevrilip çevrilemeyeceği üzerine etki eder. Bu anlamda kasten işlenen suçlarda 1 yıl ve daha az süreli cezaların paraya çevrilebileceği söylenmelidir. Kasten işlenen suçlarda 1 yıldan uzun süreli cezaların paraya çevrilemeyeceği kabul edilir.

Ölümlü Trafik Kazası Tutuksuz Yargılanma

Ölümlü trafik kazalarında sürücünün bir veya birden fazla insanın yaşamına neden olacak kazaya neden olması durumu ele alınır. İlk etapta tutuklanması ve cezaya çarptırılması düşünülen sürücünün kusur düzeyi ve somut olay ile ilgili bütün raporların incelenmesi sonrasında tutuksuz yargılama kararının ortaya çıkması muhtemeldir. Burada tutukluluk süresinin etkili olabileceği düşünülürken aynı zamanda ölen tarafın da kusurlu olup olmaması ölümlü trafik kazası tutuksuz yargılama durumunun ortaya çıkmasına neden olabilecektir.

Ölümlü trafik kazası tutuksuz yargılama kararının çıkması için herhangi bir şart olmadığından bireylerin somut olaya bağlı olarak değerlendirmeleri dikkate almaları gerekir. Zira hukuki olaylarda genellemeler yapmak ve ölümlü trafik kazalarında tutuksuz yargılama kararının çıkıp çıkmayacağı ile alakalı kestirme yapmak zordur.

Ölümlü Trafik Kazaları Mahkeme Sonuçları

Trafik kazalarının çok ciddi seviyelerde yaşandığı Türkiye’de trafik kazaları ile alakalı mahkeme sonuçlarının da ciddi seviyelerde olduğunu ifade etmek gerekir. Gerek sıradan kazalarda gerekse de ölümlü trafik kazaları mahkeme sonuçları bakımından çeşitliliğin ciddi düzeyde olduğu bir konudur. Ancak bu sonuçlar yine de sizin karıştığınız trafik kazaları ile ilgili aynı kararın çıkmasına neden olmayabilir. Ancak ölümlü trafik kazaları mahkeme sonuçları emsal oluşturma adına kullanılabilir. Ayrıca mahkeme sonuçlarına e-devlet sistemi üzerinden Davalarım sayfasından erişebilirsiniz.

“Ölümlü Trafik Kazası Cezaları (2023 Güncel)” üzerine 5 yorum

 1. Merhaba alkollü trafik kazası sonucu bir kişi hayatını kaybetti ama %75 asli küsur karşı tarafta olarak belirlendi bu durumun cezası ne olur acaba

  Yanıtla
 2. Merhaba kardeş trafik kazası yaptım ben kendi şerit im’de 60 km sabit hızla yozgat a gidiyorum karşı taraf ‘dan beyaz bir araç çıktı o da kendi şerit in ‘de bana doğru geliyordu o da yozgat boğazlıyan tarafı na istikamet ediyordu arkadan ticari sarı taksi çarptı çok suratlı vurdu vurmanın etkisi ile benim şerit beyaz hundayi arabayı fırlattı bana çarptı benim aracım transporter araç ım pert oldu kazada benim ‘de kaburga kemik kırılmış hastane raporum var kaza daki ticari taksi ve diğer beyaz hundayi araç sürücüleri alkollü çıktı benim hiç suçum yok ani anda gerçekleşti olay arabam kasko var sigorta’da var iş yapamıyorum vücut ‘da kırık var en az iyileşmek 5 ve 6 ay sürer nasıl hakklara sahip olduğunu bilmiyorum yardımcı olabilirmisin trafik ve jandarma raporu suç karşı taraf sarı ticari araç a vermiş tutuklandı ceza evi ‘ne götürdüler kaza zor oluyor allah cümlemizi korusun

  Yanıtla
  • Uğur Bey geçmiş olsun,

   Ofisimizde geçirmiş olduğunuz kaza ile ilgili tazminat ve ceza davalarını alanında uzman avukatlarımız takip ediyor. Lütfen iletişim bölümünde yer alan telefon numarası üzerinden bizimle iletişime geçer misiniz?

   Yanıtla

Yorum yapın