Nafaka Nasıl Hesaplanır?

//

Av. Hakan Taştemir

Nafaka miktarı belirlenirken tarafların ekonomik durumu dikkate alındığından, otomatik olarak hesaplama yapabilecek bir motor mevcut değildir.

Sıkça Sorulan Sorular

Erkek Evlenirse Nafaka Düşer mi?

Hayır, erkek evlenirse nafaka düşmez.

Erkeğin yeniden evlenmesi durumunda, eski eşine ödediği nafaka kendiliğinden düşmez. Ancak nafaka alacaklısı olan eski eşin yeniden evlenmesi durumunda nafaka hakkı sona erer.

Kadın Nafaka Öder mi?

Evet, kadın da nafaka ödemesi yapabilir. Medeni Kanunumuzda, nafaka ödemesinin erkek tarafından yapılacağına ilişkin bir hüküm bulunmamaktadır.

Maddi durumu kötü olan eş lehine, erkek veya kadın gözetmeksizin nafaka kararı verilebilir. Kadının maddi durumunun erkekten daha iyi olması durumunda ise erkeğe nafaka ödeme yükümlülüğü doğar. Ancak erkeğin ekonomik durumu da ihtiyaçlarını karşılamayacak derecede kötü olmalıdır.

Emekli Maaşından Nafaka Kesilir mi?

Evet, emekli maaşından da nafaka kesintisi yapılabilir.

Nafaka alacağı öncelikli bir alacak olarak değerlendirilir. Nafaka borçlusu, nafaka borcunu ödemezse emekli maaşından da nafaka kesintisi yapılabilmektedir. Bu şekilde nafakanın tahsil edilmesi sağlanır.

Boşanmada 3 Çocuğa Nafaka Ne Kadar?

Bu nafaka miktarı, 3 çocuğun da ihtiyaçlarını ortaklaşa karşılayacak bir tutarda olmalıdır.

Boşanmış ebeveynlerin 3 ortak çocuğu olduğunda, çocukların bakımı için gereken miktar oldukça yüksek olacaktır. Taraflar, boşansalar bile çocukların giderlerini ortak olarak karşılamakla yükümlüdür. 3 çocuğun velayeti de kendisinde olan ebeveyn, diğer ebeveynden çocuklar için nafaka talep edebilir.

Nafaka Kıza Kaç Yaşına Kadar Verilir?

Ortak çocuklara ödenecek nafaka, çocuklar 18 yaşına gelene kadar devam eder.

Kız çocuğu 18 yaşını geçtikten sonra, eğer halen maddi olarak ihtiyacı varsa diğer ebeveynden yardım nafakası adı altında nafaka talep edebilir.

Nafaka Erkeğe Kaç Yaşına Kadar Verilir?

Ortak çocuklara ödenecek nafaka, çocuklar 18 yaşına gelene kadar devam eder.

Erkek çocuğu 18 yaşını geçtikten sonra, eğer halen maddi olarak ihtiyacı varsa diğer ebeveynden yardım nafakası adı altında nafaka talep edebilir.