Maske Takmama ve Sokağa Çıkma Yasağını İhlal Etmenin Cezası

//

Av. Hakan Taşdemir

Ülkemizi ve dünyayı bir yılı aşkın süredir etkisi altına alan COVID-19 olarak bildiğimiz salgın hastalık, tüm insanların sosyal hayatında da önemli değişikliklere sebep olmuştur. Gerek aşı çalışmalarının ve devamında da tedarik sürecinin uzun sürecek olması, salgın sebebiyle gerçekleşen ölümler ve ülkelerin ekonomisine olası etkisi, tüm devletleri salgına karşı tedbirler almak zorunda bırakmıştır. Maske Takmama Cezası ve Sokağa Çıkma Yasağından dolayı vatandaşlar ceza alabilmektedir.

Maske Zorunluluğu ve Sokağa Çıkma Yasağı

Salgın hastalık ile mücadele kapsamında ülkemiz tarafından alınan en önemli tedbirlerden ikisi maske takma zorunluluğu ve kısmi veya tam süreli sokağa çıkma yasakları olmuştur. Anılan tedbirlerin en büyük amacı her şeyden önce insan sağlığının ve hayatının korunmasıdır. Hastalığın bulaşma hızı ve neticesinde gerçekleşen ölüm oranlarına bakıldığında tedbirlerin ve tedbirlere uymanın gerekliliği kolayca anlaşılmaktadır. Ülkemizde, maske zorunluluğuna ve sokağa çıkma yasağına uyulmaması durumunda bu kişilere idari para cezası kesilmektedir. Güncel tarih itibariyle, maske takma zorunluluğuna uymamanın cezası 900TL’dir.

Maske Zorunluluğu ve Sokağa Çıkma Yasağını İhlalden Kesilen Para Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

Salgın Hastalığa karşı alınan tedbirler kapsamında kesilen idari para cezalarına karşı ilgili kişinin itiraz hakkı bulunmaktadır. Cezanın haksız olduğunu düşünüyor iseniz buna cezanın kesildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde itiraz etmeniz gerekmektedir. Bu süre geçtikten sonra yapılan itirazlar mahkemeler tarafından değerlendirilmemektedir.

Maske Zorunluluğu ve Sokağa Çıkma Yasağını İhlalden Kesilen Para Cezasına İtiraz Hangi Mahkemeye Yapılır?

Ceza işlemi uygulanan kişilerin, itirazlarını cezanın düzenlediği yere en yakın Sulh Ceza Hakimliklerine yapması gerekmektedir. Eğer ikamet ettiğiniz adres, itiraz etmeniz gereken Sulh Ceza Hakimliği’ne uzak ise veya başka şehirdeyseniz, bulunduğunuz adrese en yakın Sulh Ceza Hakimliği’ne vereceğiniz bir dilekçeyi de bu mahkeme aracılığı ile ilgili hakimliği gönderebilirsiniz.

Maske Takmama Cezası Nereye Ödenir?

Koronavirüs sebebiyle kendisi hakkında ceza tutanağı düzenlenmiş kişilerin, ceza tutanağının düzenlediği tarih itibariyle bu cezayı ödeme yükümlülükleri başlamıştır. Kişiler bu cezaları, kendilerine en yakın Maliye vezneleri aracılığı ile ödeyecekleri gibi, Vergi dairesinin resmi internet sitesi üzerinden hızlı ödeme seçeneği ile de ödeme yapabilirler.

Ceza bedelinin, cezanın kesildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda ¼(yüzdeyirmibeş) oranda indirimli ödeneceğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Mevcut cezaya itiraz etmeyecek vatandaşlar bu süre içerisinde ödemelerini yaparak ceza tutarı üzerinden indirimli ödeme yapabilirler.

Maske Zorunluluğu ve Sokağa Çıkma Yasağını İhlalden Kesilen Para Cezasının İptali Nasıl Olur?

Sulh Ceza Hakimliği, yapmış olduğunuz itirazı haklı görür ise, hakkınızda kesilmiş olan cezanın iptaline karar verir. İptal kararı dilekçenizde yazmış olduğunuz adresinize tebligat olarak gönderilir.

İptal kararının elinize gelmesi ile birlikte artık sizin bir şey yapmanıza gerek yoktur. Eğer itiraz aşamasında ceza tutarını maliyeye ödemiş iseniz; ilgili vergi dairesine size gelen iptal kararı ile birlikte başvuru yapıp ödemiş olduğunuz tutarın iadesini sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın