Mahkemeler Ne Zaman Devam Edecek | Mahkemeler Açılıyor mu | COVID 19

//

Av. Emrecan Genez

Mahkemeler Açılıyor mu?

2019 yılının sonunda başlayan ve dünyayı etkisi altına alan COVID 19 salgını sonrasında mahkemeler dahil pek çok kamu kurumunda olağanüstü durum nedeni ile çalışmalar yavaşlatılmıştı. Korona virüs salgının etkilerini azaltmak ve insan ölümlerinin önüne geçebilmek adına alınan bu önlemler adli süreçlerde ciddi aksaklıklar yaşanmasına neden olmuştu.

Mart ayında ülkemizde görülen ilk vaka sonrasında hükümet yetkilileri tarafından alınan ciddi önlemlerin bir parçası olarak Adalet Bakanlığı; adli süreçlerin önemli bir kısmını yavaşlatma veya durdurma kararı almıştı. Bu anlamda mahkemelerin uzun süredir eski işlevini sürdüremiyor olması dava sürecini bekleyen insanların acaba dava ne olacak şeklinde soru işaretleri ile karşılaşmalarına neden oldu. Ancak normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte korona virüs sürecinin geride bırakıldığı ve artık mahkemelerin eskisi gibi davaları sonuçlandırmak üzere faaliyet göstereceği ifade ediliyor. Peki, mahkemelerde normalleşme süreci nasıl olacak?

Davalar Başlıyor mu?

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 1 Haziran Pazartesi günü itibarı ile durdurulan iddianame düzenlenmesi işlemlerinin tekrar başlayacağı söyleniyor. Bu anlamda bölge adliyeleri, bölge idare mahkemeleri, vergi ve idare mahkemelerinde yargısal faaliyetlerin de pazartesi günü itibarı ile başlayacağı açıklandı. Normalleşme sürecinin hızlı bir şekilde devam etmesi anlamında duruşmaların kaldığı yerden devam edeceği tarih de 16 Haziran 2020 olarak belirlendi.

Davalarda zamanaşımı ve hak kayıplarının yaşanmaması adına beklenen sürelerin dikkate alınmayacağı ve tarafların haklarının saklı tutulacağı biliniyor. Bu anlamda temyiz süreleri ve itiraz süreleri 16 Haziran itibarı ile tekrardan işlemeye başlayacak.

Adliyeler Açık mı?

Korona virüs etkisinden arınarak normalleşme sürecine hızla ayak uydurmaya çalışan Türkiye’de kovuşturma süreçleri kaldığı yerden devam edecek. Bu anlamda adliyelerin tam anlamı ile faaliyete geçirilmesi sağlanacak. Özellikle virüsün yayılmasını önlemek adına alınacak önlemler kapsamında giriş çıkışlarda maksimum tedbirler alınacak. Adliyelere giriş yapacak olan her bireyin ateşi ölçülerek ateşi 38 dereceden yüksek olanların Adliye binasına alınmaması sağlanacak.

Giriş çıkışlarda maske ve mesafe kuralına da maksimum oranda dikkat edilerek bireylerin kurallara uyması sağlanacak. Kurallara riayet etmeyen bireylerin uyarılması ve virüsün tekrardan yayılmasının önlenmesi amaçlanacak. Adalet Bakanlığı yaptığı planlama çerçevesinde duruşmaların zamana yayılmasını sağlayarak mahkeme salonlarının önünde yığılmaların önüne geçmeyi hedefliyor.

UYAP ile İşlemler Kolaylaşıyor

Korona virüs salgınının etkilerinden hızlı bir şekilde korunma amacı ile getirilen yeniliklerden bir tanesi de avukat ve vatandaşların işlemlerini daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilmeleri adına UYAP sisteminin etkin bir şekilde kullanılabilmesi oluyor. Bu anlamda fiziksel temasın azaltılması ve bireylerin bilgisayar başından kendi işlemlerini gerçekleştirmesi hedefleniyor.

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada UYAP sayesinde hem zaman kazanabilir hem de virüs salgınının yayılmasına karşı ciddi önlem alabilirsiniz ifadelerine yer verildi.

Yığılmaları Önleyerek Dava Sürecinizi Takip Edebilirsiniz

Mahkeme sürecinizi yakından takip etmek ve hak kayıplarını önlemek öncelikli hedefiniz olsa da korona virüs salgınından dolayı hastalığa yakalanmak sizler için çok ciddi sonuçlar doğurabilecektir. Bu anlamda Adliye binası ve mahkeme salonlarına giriş çıkışlarda kurallara maksimum surette riayet etmeniz hem sizin hem de toplum sağlığının korunması adına faydalı olacaktır.

Mahkeme salonları önünde normal zamanlarda yaşanan yığılmaların korona virüs salgını süresince görülmesi çok ciddi problemlerin yaşanmasına neden olacağından vatandaşların bu konuda hassas olması bekleniyor. Bu ve diğer konularda avukata sor sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın