Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası

//

Av. Hakan Taşdemir

Trafik kazaları Türkiye’de insan ölümlerine en çok neden olan olaylardan bir tanesi olurken ölen birey sayısından çok daha fazlası yaralanmalı trafik kazasına karışır. Bu durumda bir uzvunu kaybeden veya belirli bir süre boyunca çalışamayacak durumda olan bireyler yaralanmalı trafik kazası tazminat davası ile ilgili araştırmalar yaparak yaşadıkları kayıpları tazmin etmeyi arzularlar.

Yaralanmalı trafik kazası sonrasında yaralanan kişi tarafından açılan davalar maddi ve manevi olmak üzere iki kısımda incelenir. Tazminatın manevi boyutu hem yaralanan kişi hem de yaralanan kişinin yakınları tarafından talep edilebilirken maddi tazminat davalarında talep sadece yaralanan kişiden gelebilir. Bu anlamda yakınların maddi tazminat davası açması durumu mümkün olmaz. Manevi tazminat hem kişinin kendisi hem de kişinin yakınları tarafından açılabilirken yakınların manevi tazminat talep edebilmesi için kişinin bir uzuv kaybı yaşaması veya bedensel olarak ağır bir yara alması gerekir.

Yaralanmalı trafik kazası tazminat davası esnasında maddi açıdan talep edilecek zararlar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Yaralının tedavi giderleri,
 • Yaralının yaşadığı kazanç kayıpları,
 • Çalışma gücünün azalmasından doğan kayıplar,
 • Ekonomik gelecek ile ilgili kayıplar tazminat konusunu oluşturabilir.

Yaralamalı Trafik Kazası Cezaları

Kanun koyucu tarafından çizilmiş sınırlar çerçevesinde trafikte belirli kurallara uymanız gerekir. Kurallara uymamanız size para cezası olarak geri dönebileceği gibi zaman zaman sürücülerin kurallara uymaması nedeni ile yol açtığı nitelikli haller dava süreci ile devam eden durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu durumda yaralanmalı trafik kazası cezaları gündeme gelir.

Trafik kazaları taksirli işlenen suçlar kapsamında değerlendirildiğinden trafikte seyrederken bir veya birden fazla bireyin yaralanmasına sebep olan bir kazaya yol açan sürücü hakkında taksirle yaralama davası açılır. Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddelerinde düzenlenen bu suçun cezalarını aşağıdaki şekilde incelemek gerekir;

 • Bir başkasının vücudunda acı veren durumlara neden olan veya sağlığın ya da algılama yetisinin bozulmasına taksirle neden olan kişilere 3 ay ila 1 yıl arasında hapis cezası verilir.

Taksirli işlenen suçlarda aşağıdaki hallerin var olması ceza miktarının yarı oranında arttırılmasına neden olur.

 • Duyu ve organların birinde sürekli işlev kaybı,
 • Kemik kırılmaları,
 • Konuşmada zorluk,
 • Yüzde kalıcı izler,
 • Yaşamı riske atan durumlar,
 • Hamile kadınların erken doğum yapmasına neden olunması.

Trafik Kazası Sonrası Heyet Raporu

Trafik kazası sonrasında ciddi şekilde yaralanan ve maluliyet durumu ortaya çıkan bireyler için heyet raporu alınması gereklidir. Trafik kazası sonrası heyet raporu olarak da bilinen bu rapor; belirli alanlarda uzmanlaşmış bir doktor grubunun bir araya gelerek karar vermesi esasına dayanır. Raporda incelenen kişinin sadece fiziksel açıdan değil psikolojik açıdan da zarar görüp görmediğidir.

Trafik kazası sonrası heyet raporu almak için bir devlet hastanesine başvurmanız gerekir. Burada tedavi uygulanmasına rağmen olumlu sonuç alınamadığının belgelenmesi sağlanırken heyet raporu sayesinde bireyin sigorta şirketinden tazminat alabilmesi mümkün olur. Sigortanızın ödeme yapması için gerekli olan söz konusu raporu hemen alarak hak kaybı yaşamamaya dikkat etmelisiniz.

Trafik Kazasında Kolum Kırıldı

Trafik kazasında kolum kırıldı ne kadar tazminat alırım sorusu günlük yaşamda karıştığı kaza nedeni ile kolunda kırıklar meydana gelen bireylerin en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Trafik kazalarının ölüm, yaralanmalar ve finansal zararlar ile sonuçlanabileceği düşünüldüğünde koldaki kırıkların da tazmin edilmesi gerekir.

Yaralanmalı Trafik Kazasında Kolu Kırılanlar İçin Tazminat Davası
Yaralanmalı Trafik Kazasında Kolu Kırılanlar İçin Tazminat Davası

Trafik kazasında kolunuzda kırıklar meydana gelmesi durumunda ilk yapmanız gereken şey uğradığınız zararı resmiyete dökmeniz ve bunu sigorta şirketine ibraz ederek tazminat ödenmesini sağlamanızdır. Kolunuzda ortaya çıkacak kalıcı hasar veya trafik kazasında kol kırılması nedeni ile yaşanacak olan finansal kayıplar nedeniyle tazminata başvurmanız gerekir. İş görmezlik nedeni ile hem maddi hem de manevi tazminat alabilirken size tazminat ödeyecek olan Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yapılması zorunlu olan Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’nın tarafı olan sigorta şirketidir.

Trafik kazasında kolum kırıldı ne yapmalıyım sorusu çerçevesinde gerçekleştirebileceğiniz bu işlem maddi kayıplarınızın karşılanması adına gereklidir. Ancak unutulmaması gereken bir durum var ki kolunuzun kırılmasına neden olan kazanın sizin kusurunuzdan mı karşı tarafın kusurundan mı kaynaklandığı çok da önemsenmez. Zira sigorta iki tarafı da korumayı amaçlar.

Yaralamalı Trafik Kazası Sigorta Ödemesi

Trafik kazası gerçekleşmesi durumunda yaralanan kimselerin maddi ve manevi zarar göreceği kabul edildiğinden maddi ve manevi tazminat davası açabileceği ifade edilir. Yaşadığı ekonomik kaybı ve psikolojik etkiyi ortadan kaldırmak isteyen bireylerin en çok merak ettiği yaralanmalı trafik kazası sigorta ödemesi olur. Sigorta şirketleri genellikle mahkeme açılmaksızın ödeme yapmak istese de bu durumda ödenen tutarların mahkemece hükmedilen tutarlardan daha düşük olduğu bilinir. Yaralanmalı trafik kazası sigorta ödemesi almayı planlıyorsanız kesinlikli ilgili mahkemede dava açmalı ve sigorta şirketinden gelen hemen ödeme talebini reddetmelisiniz. Aksi takdirde yaralanmış olmanın yanı sıra az tazminat alarak ikinci kez zarar görmüş olursunuz. Bu ve diğer yazılarımız yalnızca bilgilendirme amaçlı olup bu konuda danışmak için avukata sor sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın