Uyuşturucu Madde Cezaları 2024

//

Av. Hakan Taştemir

Uyuşturucu madde bulunduran ve kullanan kişi en az 2 en fazla 5 yıl hapis cezası ile cezalandırılır.

Uyuşturucu madde ticaretinde kokain, eroin, bazmorfin gibi çeşitli uyuşturucu maddeler suçun çok daha ağır bir cezayı gerektirmesine neden olmaktadır. Bonzai, esrar gibi uyuşturucu maddeler ise suçun konusunu teşkil ettiklerinde aynı cezai yaptırıma bağlanmaktadır.

Uyuşturucu Madde Kullanım Miktarı 2024

Kişinin üzerinde yakalanan Uyuşturucu Madde Miktarı verilecek ceza bakımından önemlidir. Eğer kişi üzerinde yakalanan uyuşturucu madde miktarı, Yargıtay’ın belirlediği günlük kullanım miktarının altında kalıyor ise kişi hakkında yalnızca uyuşturucu madde kullandığı gerekçesiyle dava açılacaktır.

Yakalanan uyuşturucu madde miktarı, Yargıtay’ın belirlediği günlük kullanım miktarını aşacak boyutta ise kişinin uyuşturucu madde ticareti suçundan ceza alması muhtemeldir.

Yargıtay’ın kendi kararları doğrultusunda belirlemiş olduğu günlük kişisel kullanım miktarı şu şekildedir;

Uyuşturucu Madde CinsiYakalanan Miktarı
Esrar2 gram
Hap4 adet
Eroin150 miligram
Kokain60 miligram
Uyuşturucu cezaları 2022
Uyuşturucu Cezaları

Uyuşturucu Cezası Paraya Çevrilir Mi?

Uyuşturucu cezası paraya çevrilir mi sorusunun cevabı evettir. Uyuşturucu madde ticaretinin düzenlendiği kanuna göre hapis cezası 4 farklı şekilde para cezasına çevrilmektedir. Bunlardan bir tanesi bireylere doğrudan para cezası verilmesi durumudur. Burada herhangi bir suç yaptırımı olarak başka bir ceza yerine adli para cezası verilmektedir. İkinci para cezası şekli ise yaptırım olarak öngörülen cezadır. Bir suçun yaptırımı olarak hâkime hapis cezası vermeyi kararlaştırma yetkisi verilmektedir. Bu noktada hâkim cezaların ikisine birden karar veremez. Sanığın mahkemedeki durumu, pişmanlığı ve sicili bu hususa etki etmektedir. Üçüncü durum hapis cezası ile birlikte verilen para cezalarıdır. Uyuşturucu madde ticareti suçu bu maddeye örnek verilebilmektedir. Dördüncü para cezası çeşidi hapis cezasının para cezasına çevrilmesidir. Kasten gerçekleştirilen suçlarda 1 yıl ve altındaki hapis cezalarının adli para cezasına çevrilebileceğini ifade edebiliriz. 30 günün altındaki hapis cezalarında ise cezanın adli para cezasına çevrilmesi zorunludur.

Uyuşturucu Madde ile Araç Kullanma Cezası

Uyuşturucu madde ile araç kullanmanın bir cezası elbette vardır. Günümüzde, yani 2020 (daha sonraki yıllar için yorum kısmından veya Avukata Sor sayfasından avukatımızdan bilgi isteyebilirsiniz) yılında uyuşturucu madde ile araç kullanmanın cezası 6333 TL’dir. Bunun yanı sıra sürücülerin ehliyetlerine de 5 yıl süre ile el konulmaktadır.

Türkiye’de uyuşturucu madde ya da uyarıcı madde kullanımı yasaktır. Bu doğrultuda hukuki süreçte işletilir ve dava açılır.

Uyuşturucu Madde Bulundurma ve Kullanma Hangi Mahkeme Bakar?

Uyuşturucu bulundurma suçlarına genel olarak asliye ceza mahkemesi bakar. Bu doğrultuda yukarıda bahsedilen uyuşturucu maddeler ile ilgili suçların işlenmesi durumunda dava, asliye ceza mahkemesinde görülmektedir.

Eğer işlenen suç uyuşturucu ticareti kapsamında ise dosya ağır ceza mahkemesinde görülür. Bu doğrultuda yukarıda bahsedilen uyuşturucu maddeler ile ilgili suçların işlenmesi durumunda dava, ağır ceza mahkemesinde görülmektedir.

Uyuşturucudan İlk Kez Yakalanmak

Kişi ilk defa uyuşturucu kullanmaktan dolayı yargılanmaktaysa ilk olarak denetimli serbestlik tedbiri uygulanır ve kişi tedaviye yönlendirilir. Denetim süresi 5 yıldır. Bu süre Cumhuriyet Savcısının kararı ile üçer aylık süreler ile en fazla bir yıl daha uzatılabilir. Ayrıca mahkeme bu süre içinde sanığın belirtilen yükümlülüklere uymasını istemektedir. Uygulanacak denetim süreci sırasında kişinin uyuşturucu kullanmadığı anlaşılırsa ve tedavi sürecini de aksatmadan yürütürse, herhangi bir cezai işlem uygulanmayacağı gibi adli sicili de bu durumdan etkilenmez.

Uyuşturucudan İkinci Kez Yakalanmak

Kişinin erteleme süresi içinde; kendisine uygulanan yükümlülüklere ve tedavi gerekliliklerine uygun davranması, kullanmak için uyuşturucu madde satın almaması, bulundurmaması ve kullanmaması gerekmektedir. Kişi ikinci kez uyuşturucu madde kullanır ise kendisi hakkında ceza davası açılacaktır.

“Uyuşturucu Madde Cezaları 2024” üzerine 4 yorum

  1. Merhaba, deniz kenarında otururken sigara paketinin içinde bi tane 0.50 bir tane de 0.30 gram esrar yakaladılar. Paketi 2 metre uzağımızdaki ağacın dibine atmıştık, polis oradan buldu. Karakolda ifadede kullanım amaçlı olduğunu söyledik, kimden nasıl temin ettiğimizi anlattık, polisler merak etmeyin tck 191. den işlem yapılacak dedi. ama yine içimde bir şüphe var, savcılığın beni satıcı olarak değerlendirme ihtimali var mı yoksa denetimli serbestlik mi uygulanacak. sicilim tertemiz daha önce karakola dahi girmişliğim yok.

    Yanıtla
  2. merhaba ben de sahilde arkadaşlarla içerken 2 tane sarılı sigara yakalattım sonrasında karakola götürüp 20-30 tane imza attırıp birkaç saat nezarette yattıktan sonra çıkardılar şimdi eve 1 yıldenetimli serbestlikten kağıt geldi ne yapmam gerekiyor imza falan mı atmaya gidicem ilk kez karakola düştüm yaş 20

    Yanıtla

Yorum yapın