Uyuşturucu Madde Ticareti ve Cezası 2023

//

Av. Hakan Taştemir

Uyuşturucu Madde Ticareti olan eylemler Nelerdir?

Bu başlığımızda Yargıtay kararları doğrultusunda uyuşturucu ticareti olarak değerlendirilen suç ve eylemleri size aktaracağız. Kişilerin aşağıdaki eylemleri gerçekleştirmesi durumunda Uyuşturucu ticaretinden yargılanması gerekecektir.

Esrar Ticareti Suçu  ve Cezası 2023

EylemlerYakalanan MiktarSuç
Şahsın polisi gördüğünde kaçması ve pantolonunun sol cebinde uyuşturucu bulunması13 paketUyuşturucu Ticareti
Evin girişinde yer alan odunlukta paketler halinde esrar yakalanması9 paketUyuşturucu Ticareti
Aynı bölme içerisinde nakit para, birden fazla hap ve 10 gr şeklinde paketlenmiş esrar maddesi bulunması52 adetUyuşturucu Ticareti
İhbar üzerine gidilen yerde paketlenmiş birden fazla esrar maddesi ve hint keneviri bitkisi parçaları10 paket 147 gram esrarUyuşturucu Ticareti
Takip edilen şahsın cebinden çıkan esrar maddesi49 gramUyuşturucu Ticareti
İhbar edilen şahsın aracında 2 parça ve evinde 6 parça madde ele geçirilmesi54,21 gramUyuşturucu Ticareti
Bahçede ekili halde halde 350 kök kenevir bulunması11150gramUyuşturucu Ticareti

Eroin ve Kokain Ticareti Suçu ve Cezası 2023

EylemlerYakalanan MiktarSuç
Kişinin üzerinde bulunan eroin miktarının kullanım sınırının üzerinde olması5 gram eroinUyuşturucu Ticareti
Yakalanan uyuşturucu maddenin çeşitliliği ve miktarı1 paket kokain, 7 adet hap ve 7 paket esrarUyuşturucu Ticareti
Şahsın aracında ele geçen kokain miktarının fazlalığı245 gram kokainUyuşturucu Ticareti
Polise direnen sanığın üst aramasında 23 paket kokain ele geçirilmesi23 paket halinde 3 gram kokainUyuşturucu Ticareti
Paket sayısı ve miktara göre6 paket ve 26 gram kokain maddesiUyuşturucu Ticareti

Sentetik Hap Ticareti Suçu ve Cezası 2023

EylemlerYakalanan MiktarSuç
Kişinin beyanında 38 adet hapı birisine verdiğini söylemesi38 adet hapUyuşturucu Ticareti
Tanık beyanı ve ev araması neticesinde bulunan hapların sanığa ait olması82 adet hapUyuşturucu Ticareti
Kişilerin üst aramasında ortaya çıkan hapları kimden aldığını söylemesi ve şahsın tespiti ile ele geçen madde30 adet hapUyuşturucu Ticareti

Uyuşturucu Madde Satmanın Cezası Nedir?

Uyuşturucu madde satma, satışa arz etme, satın alma suçu TCK md. 188/3’te düzenlenmiştir. Uyuşturucu maddeyi satma fiili malın bir bedel yahut menfaat  karşılığında bir başka kişiye devridir.

Satma, satışa arz etme veya satın alma fiillerinin cezası aynıdır  Uyuşturucu maddeyi; ülke içinde satan, satışa arz eden, başkalarına veren, sevk eden, nakleden, depolayan, satın alan, kabul eden, bulunduran kişi, on yıldan az olmamak üzere hapis ve bin günden yirmi bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

Uyuşturucu satma eyleminin okul, kışla, eğitim, hastahane, ibadethane gibi sosyal amaçla kurulmuş olan binaların 200 m’den yakın çevresinde işlenmesi halinde ceza artırılır. Ayrıca maddelerin eroin, kokain, morfin, sentetik kannabinoid ve türevleri veya bazmorfin olması, halinde de verilecek ceza yarı oranında artırılır. Bu suçu işeyen failin özgür iradesi ile pişmanlık göstermesi, oluşan olumsuzlukları gidermesi, ve yetkili merciilere yardımcı olarak suçun işlenişine ilişkin yer, kişi gibi hususları aydınlatması halinde etkin pişmanlık hükümleri uygulanır.

Uyuşturucu Madde Araç Kullanma Cezası Nedir?

Uygulamada gerçekleştirilen denetimler ile uyuşturucu madde ile araba kullanan sürücülere ceza uygulanmaktadır. Uyuşturucu madde ile araba kullanan sürücülere Karayolu Trafik Kanunu uyarınca her yıl yeniden değerleme oranına göre belirlenen tutarlarda idari para cezası uygulanır. Uyuşturucu ile araç kullanan sürücüler için ceza 2021 yılı için 6.909 TL’dir. Eğer bu ceza şahsa tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimli şekilde 5.181,75 TL olarak ödenir. Denetim sırasında kolluk görevlilerinin uyuşturucu madde kullanımını tespite yarayan cihazlara ölçüm için izin verilmelidir. İzin verilmemesi halinde 3.836 TL TL idari para cezası uygulanır. Bu da kişiye tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimli olarak 2.877 TL şeklinde ödenir ve bu kişiler adli tıp kurumuna sevk edilerek uyuşturucu tespitinin bu kurumda yapılması sağlanır. Ayrıca uyuşturucu madde ile araç kullanan kişinin ehliyetine 5 yıl süre ile el konulur. Hakkında uyuşturucu madde ile araba kullanma cezası uygulanan kişi sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabilir, kanunen böyle bir ihmal yapmadığınızı savunabilirsiniz. İtiraz için deneyimli avukatlardan yardım almak gereklidir.

Uyuşturucu Madde Ticareti Davalarına Hangi Mahkeme Bakar?

Uyuşturucu madde ticareti davalarına Ağır Ceza Mahkemesi bakmaktadır.

Yorum yapın